Iran News ...


9/14/03

Results of World Wrestling Championships in New York

New York, Sept 14, IRNA -- Saturday's results from the World Freestyle Wrestling Championships at Madison Square Garden:

55 kg
Third round
Bayaraa Naranbaatar, Mongolia, dec Ivan Velkov Djorev, Bulgaria, 7-3
Mohammad Aslani, Iran, dec Martin Berberyan, Armenia, 7-6
Bauyrzhan Orazgaliyev, Kazakhstan, dec Ludek Burian, Czech Republic, 6-0
Amiran Kartanov, Greece, dec Roman Kollar, Slovakia, 4-3
Ghenadie Tulbea, Moldova, by tech fall over Freddy Alejandro Ser Sichaca, Colombia, 11-1 in 5:11
Mavlet Batirov, Russia, by inj. default Abdullaev Namiq Yadulla, Azerbaijan, 6:00
Dilshod Mansurov, Uzbekistan, dec Yang Jae-Hoon, Korea, 7-1
Tanabe Chickara, Japan, dec Mikheil Japaridze, Canada, 3-1
Vasilij Zeiher, Germany, dec Zoltan Dobozi, Hungary, 6-0
Oleksandr Zakharuk, Ukraine, by tech fall over Francisco Sanchez Parra, Spain, 10-0 in 1:33
Shawn Williams, South Africa, dec Shanazar Amannazarov, Turkmenistan, 9-3

60 kg
Third round
Damir Zakhartdinov, Uzbekistan, dec Ilie Esir, Moldova, 8-2
Michele Liuzzi, Italy, by inj. default Mohammad Talaei, Iran, 0:00
Lubos Cikel, Austria, dec Ricky Hafner, Switzerland, 3-0 in 6:42
Abdullaev Arif Yadulla, Azerbaijan, dec Sahit Prizreni, Albania, 7-2
Kamal Ustarkhanov, Russia, pin Franklin Lantigua, Puerto Rico, 0:21
Sushil Kumar, India, by tech fall over Aram Margaryan, Armenia, 12-0 in 2:50
Guivi Sissaouri, Canada, pin Martin Liddle, New Zealand, 5:10
David Pogosian, Georgia, dec Petru Toarca, Romania, 7-2
Oyunbileg Purevbaatar, Mongolia, dec Ota Tyosuke, Japan, 4-1
Mario Koch, Germany, by tech fall over Jose Paico Mmorales, Peru, 14-4 in 4:39
Yandro M. Quintana Ribalta, Cuba, dec Vasyl Fedoryshyn, Ukraine, 5-2
Ulu Ulan Dadyrabek, Kyrgyzstan, dec Jaanek Lips, Estonia, 4-1
Zhou Xiande, China, dec Besik Aslanisvili, Greece, 3-2
Jae-Myung, Korea, by inj. default Alex Davitasjvili, Netherlands, :27

66 kg
Third round
Zhirayr Hovhannisyan, Armenia, dec Szabolcs Laszlo, Romania, 8-4
Otari Tushishvili, Georgia, by tech fall over Kuo Yang-Ming, Taiwan, 10-0 in 4:42
Serguei Rondon Pedroso, Cuba, by tech fall over Jamil Kelly, United States, 10-0 in 4:08
Ruslan Bodisteanu, Moldova, dec Ibrahim Selloum, France, 5-1 Ulu Suimonkul Tabaldy, Kyrgyzstan, dec Engin Ueruen, Germany, 3-2 in 6:07
Ahto Raska, Estonia, by inj. default Alireza Dabir, Iran, 0:00
Gergo Szabo, Hungary, dec Alai Nyyazmengliuyev, Turkmenistan, 3-0
Evan McDonald, Canada, dec Artur Tavkazakhov, Uzbekistan, 12-7
Ljuljzim Vranezi, Macedonia, pin Gregory Sarrasin, Switzerland, 5:05
Baek Jin-Kuk, Korea, dec Leonid Spiridonov, Kazakhstan, 4-1
Irbek Farniev, Russia, by tech fall over Leonard Cakmashi, Albania, 10-0 in 2:00
Ikematsu Kazuhiko, Japan, dec Bayanjav Batzorig, Mongolia, 4-0
Nikolaos Loizidis, Greece, dec Dumitru Socaliuc, Israel, 5-3
Jonathan Rodriguez, Puerto Rico, by tech fall over Melchor Manibusan, Guam, 14-4 in 3:40

74 kg
Third round
Daniel Igali, Canada, dec Esteban Vera, Puerto Rico, 5-3
Nate Ackerman, Britain, by inj. default Talant Jekshenov, Kyrgyzstan, 0:00
Arpad Ritter, Hungary, by tech fall over Janis Leisavnieks, Latvia, 10-0 in 4:44
Magomedali Gadjilavov, Uzbekistan, dec Battuya Batchuluun, Mongolia, 4-0
Murad Caidarov, Belarus, dec Gela Sagirashvili, Georgia, 6-0
Obata Kunihiko, Japan, dec Eugen Preda, Romania, 3-0
Siharmir Osmanov, Macedonia, pin Jang Jae-Sung, Korea, 5:55
Saytiev, Russia, dec Nicolai Ivanovitch Paslar, Bulgaria, 4-1
Salvatore Rinella, Italy, dec Felix Polyanidis, Greece, 3-2 in 7:37
Zaza Zozirov, Ukraine, pin Chih-Wen Huang, Taiwan, 1:41
Sujeet Maan, India, by inj. default Leonardo E. Gonzalez, Panama, :57
Hadi Habibi, Iran, dec Ivan Diaconu, Moldova, 8-2
Joe Williams, United States, pin Johnny Cedeno, Venezuela, 4:52

84 kg
Third round
Magomed Kurugliyev, Kazakhstan, by tech fall over Sergey Kolesnikov, Israel, 12-0
Nicolae Ghita, Romania, by tech fall over Man Dula, China, 12-1 in 5:54
Siarhei Borchanka, Belarus, pin Chen Te-Hao, Taiwan, 2:29
Kouadio Vincent Akaakesse, France, pin Jeff Cobb, Guam, 5:16
Arcadie Victorovitch Tzopa, Bulgaria, dec Buyandelger Batbayar, Mongolia, 4-0
Moon Eui-Jae, Korea, pin Mactar Sene, Senegal, 1:48
Moganed Ibragimov, Macedonia, dec Gergely Kiss, Hungary, 7-3
Yoel Romero, Cuba, dec Thomas Bucheli, Switzerland, 9-0
Mamed Agaev, Armenia, dec Andre Backhaus, Germany, 3-1
Majid Khodaei, Iran, dec Tero Perkkio, Finland, 7-0
Revaz Mindorashvili, Georgia, dec Lazaros Loizidis, Greece, 3-0
Gokhan Yavaser, Turkey, by tech fall over Adrian Jaoude, Brazil, 11-1 in 2:06

96 kg
Third round
Alireza Heidari, Iran, by tech fall over Gia Torchinava, Netherlands, 10-0 in 4:53
Aftantil Xnthopoulos, Greece, dec Cengiz Cakici, Germany, 6-2
Jaoude, Brazil, dec Nisa Fack Alain G. Djoumessi, Cameroon, 4-1
Danielcormier, United States, by tech fall over Ricard Pauliukonis, Lithuania, 10-0 in 2:58
Jehad Hamdan, Palestine, dec Nicolas Castro Seoane, Spain, 9-1
Peter Pecha, Slovakia, Forfeit Igor Praporshchikov, Australia,
Dean Schmeichel, Canada, dec Zoltan Farkas, Hungary, 4-0

... Payvand News - 9/14/03 ... --



comments powered by Disqus

Home | ArchiveContact | About |  Web Sites | Bookstore | Persian Calendar | twitter | facebook | RSS Feed


© Copyright 2003 NetNative (All Rights Reserved)